Mamoza nie jest jednostką chorobową, ale żartobliwym określeniem na ciągłe poszukiwanie przez dziecko uwagi mamy. Dziecko wciąż woła mamę, chce jej towarzyszyć w każdej czynności i angażuje mamę w czynności, które samo inicjuje (np. w swoją zabawę, w którą mogłoby z powodzeniem bawić się samo), popisuje się lub zachowuje się „niegrzecznie”, żeby tylko mama zwróciła na nie uwagę.
U mniejszych dzieci Mamoza może być związana z lękiem separacyjnym, który najczęściej pojawia się w wieku: 9 m. ż, 18 m. ż, 3 – 5 ż. Potrzeba angażowania mamy jest wówczas związana z etapem rozwojowym, co nie zmienia faktu, że jest uciążliwa zarówno dla mamy, jak i pozostałych członków rodziny.
Czasem Mamoza utrzymuje się u dziecka w okresach nie związanych z lękiem separacyjnym również u dzieci szkolnych i może się przerodzić w permanentną potrzebę, aby inne osoby obdarzały je szczególną uwagą.
Niezależnie od wieku możesz wesprzeć swoje dziecko w poczuciu, że jest bezpieczne i ważne cały czas, a nie tylko wówczas, gdy obdarzasz je szczególną uwagą.
Jak to zrobić?
Zapoznaj się z 4 BŁEDNYMI CELAMI ZACHOWANIA – to narzędzie Pozytywnej Dyscypliny, dzięki któremu lepiej zrozumiesz ukrytą potrzebę stojącą za „mamozowym” zachowaniem Twojego dziecka. Bowiem nie zawsze chodzi tu o bycie zauważonym. Może chodzić inne podświadome potrzeby.
Kiedy je znasz, możesz lepiej wesprzeć dziecko, w sposób, który jest jednocześnie spójny z Twoimi potrzebami.
Dzięki temu Mamoza rozmagnesuje się, a Ty i Twoje dziecko zaznacie więcej spokoju:)