W zeszłym tygodniu wysłałam Ci mój wpis o SYNDOMIE OSZUSTA (przeczytasz go TUTAJ)? Dostałam od Was kilka ciepłych słów na temat przydatności tego artykułu (dziękuję!), co zachęciło mnie do przyjrzenia się głębiej utrzymywaniu iluzji w których żyjemy – czyli oszukiwaniu siebie – od jeszcze innej strony.

 

W dzisiejszym artykule/filmiku/newsletterze opowiem o tym:

 • JAK OSZUKIWANIE SIEBIE WSPIERA NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE?
 • JAK OSZUKIWANIE SIEBIE MOŻE WSPIERAĆ TWÓJ ROZWÓJ?
 • JAKIE NARZĘDZIE POZYTYWNEJ DYSCYPLINY POMAGA ZHARMONIZOWAĆ OSZUKIWANIE SIĘ I PATRZENIE PRAWDZIE W OCZY?

 

OSZUKIWANIE SIEBIE POMAGA ZACHOWAĆ ZDROWIE PSYCHICZNE

 

Czy zdarzyło Ci się podczas rozmowy z kimś pomyśleć: 

“OMG…  Czy ona nie widzi, że ten facet nie jest nią zainteresowany???”, 

“Czy on naprawdę nie widzi, że jego firma chyli się ku upadkowi?”,

“Czy on nie zdaje sobie sprawy, że od kiedy się rozwiódł przytył z 10 kilo??”

 

Czy masz wtedy ochotę otworzyć tej osobie oczy, sprowadzić ja na ziemię?

 

Może nawet próbowałaś delikatnie coś zasugerować, ale prawdopodobnie Twoje słowa zupełnie nie trafiały, a jeśli byłaś bardzo bezpośrednia, to wręcz spotkałaś się z odrzuceniem, czasem nawet z zerwaniem przyjaźni.

 

Warto zdać sobie sprawę, że większość kłamstw, o samych sobie pomaga nam przetrwać – nie doświadczyć bólu rozczarowania, odrzucenia, wstydu i innych trudnych emocji, które mogły by w nadmiarze doprowadzić do załamania nerwowego i innych poważnych zaburzeń psychicznych.

 

Może więc nie warto na siłę otwierać komuś oczu, tylko dać poczucie wsparcia i akceptacji np. zadawać wspierające PYTANIA PEŁNE CIEKAWOŚCI (narzędzie POZYTYWNEJ DYSCYPLINY), które pomogą tej osobie stanąć w swojej mocy np.:

“Co możesz zrobić, żeby wasza relacja przerodziła się z przyjacielskiej w romantyczną?”

“Co możesz zrobić już teraz, żeby Twoja firma stanęła na nogi?”

“Jak możesz mieć więcej zdrowia i energii na co dzień?”

 

Pytania sprawiają, że osoba ta zaczyna zaglądać w siebie – szukać w sobie odpowiedzi. Kiedy często zadajemy komuś pytania – np. osoba ta automatycznie zaczyna sama sobie zadawać pytania i dochodzić do swojej prawdy.

 

Co ważne prawda pokazuje się w takim tempie na jakie dana osoba jest gotowa. Polecam przetestowanie PYTAŃ PEŁNYCH CIEKAWOŚCI zamiast dawania rad, najlepszych rozwiązań i oświecania kogoś na siłę. 

 

TO CO MYŚLIMY O SAMYCH SOBIE Staje SIĘ NASZĄ RZECZYWISTOŚCIĄ (FAKE IT TILL YOU MAKE IT).

 

Wszyscy żyjemy w naszych iluzjach – o sobie samym, o świecie, swoich dzieciach, rodzicach, partnerach, o pracy… Te przekonania stają się naszą rzeczywistością – podświadomie dokonujemy takich wyborów, aby nasza rzeczywistość dopasowała się do naszych przekonań.

 

Wygląda więc na to, że lepiej mieć takie przekonania, że jesteś wyjątkowa, niż takie, które mówią, że jesteś poniżej przeciętnej, nie masz żadnego wpływu na swoje życie, Twój biznes jest nic nie wart, a Twoja oferta jest do bani.

 

Czy wiesz, że badania pokazały że większość ludzi sądzi, że jest lepsza od innych ludzi. Jest statystycznie niemożliwe, żeby tak właśnie było.  Ale wolimy tak o sobie myśleć, co ostatecznie jest lepsze niż myślenie, że jesteśmy gorsi od większości ludzi. Lekko zawyżona ocena dodaje nam wiary w siebie i pozwala się rozwijać. Wiara w to, że możemy wszystko, że jesteśmy kowalami własnego losu i czeka nas świetlana przyszłość sprawiają, że bierzemy sprawy w swoje ręce i dzięki temu faktycznie osiągamy częściej to czego chcemy, niż ktoś kto nie uważa się za nikogo wyjątkowego.

 

Zrobiono też taki eksperyment, w którym zbadano grupę osób, które miały wiarę w swoją nadprzeciętną intuicję i takie, które nie uważały, że posługiwanie się intuicją w ogóle ma wartość – uznawały, że intuicja to wymysł magiczny, który nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. Okazało się, że osoby, które wierzyły w intuicję, lepiej przewidziały co wydarzy się w przyszłości np. kto wygra kolejny odcinek IDOLA, wybory, jaka będzie pogoda.

 

I jednocześnie, że w innych badaniach stwierdzono, że połączenie wiedzy z danej dzieciny i wiary w intuicję, prowadzi do skuteczniejszego przewidywania przyszłych wydarzeń, niż tylko opieranie się na samej intuicji – osoby, które nie miały wiedzy z danej dziedziny, a wierzyły w swoją intuicję nie szacowały aż tak dobrze jak osoby, które miały wiedzę i wiarę w intuicję.

 

Wygląda na to, że warto mieć wiedzę, ale nie po to, aby podejmować logiczne decyzje, ale dobry fundament do kierowania się intuicją.

 

Jak również warto mieść w swojej podświadomości przekonania, które wspierają naszą pewność siebie i sukces np.:

 

MOJE ULUBIONE PRZEKONANIA, KTÓRE WSPIERAJĄ POMYŚLNOŚĆ W ŻYCIU TO:

 

 • WSZYSTKO CO SIĘ DZIEJE OBRACA SIĘ NA MOJĄ KORZYŚĆ.
 • WSZYSTKO CO SIĘ DZIEJE OBRACAM NA SWOJĄ KORZYŚĆ.
 • JA ZAWSZE DOSTAJĘ TO CO CHCĘ.
 • JESTEM WYJĄTKOWĄ ISTOTĄ I ZASŁUGUJĘ NA WSZYSTKO CO NAJLEPSZE.
 • MAM UNIKALNĄ I WYJĄTKOWĄ ROLĘ DO WYKONANIA NA TEJ PLANECIE.
 • SAM FAKT, ŻE JESTEM JUŻ ZMIENIA OBLICZE WSZECHŚWIATA.
 • WSZYSTKO W ŻYCIU PRZYCHODZI MI Z LEKKOŚCIĄ, RADOŚCIĄ I OBFITIŚCIĄ.

 

 

Te przekonania są prawdziwe dla każdej osoby! Bo jesteś wyjątkowa/y, jak każdy człowiek!

Czyż tak?!;)

 

Warto mieć takie właśnie przekonania, ponieważ to jaki jest Twój sposób myślenia, wpływa na Twoje decyzje, a to wpływa na rezultaty, które pojawiają się w Twojej rzeczywistości.

 

Dlatego, jeśli wydaje Ci się, że Twój przyjaciel nieco zawyża swoje kompetencje, albo sukcesy, a Ty naprawdę dobrze mu życzysz, to może nie przeszkadzaj mu w kreowaniu nowej wersji siebie, do której zmierza i najprawdopodobniej faktycznie się nią stanie.

A jeśli sama/a jesteś swoim przyjacielem i masz poczucie, że nieco koloryzujesz siebie i swoją rzeczywistość, to zamiast ganić się za to, że „w dupie Ci się poprzewracało”, po prostu uświadom sobie, że stosujesz skuteczną technikę rozwojową, która lada moment przyniesie Ci oczekiwane rezultaty.

 

ĆWICZENIE: nagraj siebie jak mówisz te przekonania na dyktafonie (jest w Twoim telefonie). A następnie odtwarzaj je w pętli podczas porannych i wieczornych rytuałów oraz w innych momentach dnia, kiedy masz na to przestrzeń.

 

 

Z drugiej strony jeśli nasza ocena jest kompletnie odklejona od rzeczywistości to trudno nam dokonać pozytywnych zmian i możemy doświadczyć załamania nerwowego jeśli nasz związek się rozpadł, firma zbankrutowała, albo ciało odmówiło posłuszeństwa, bo ignorowaliśmy wszelkie sygnały, będąc w tej swojej iluzji.

 

Zapraszam Ci więc ponownie do zadawanie sobie i swoim bliskim PYTAŃ PEŁNYCH CIEKAWOŚCI, dzięki którym w swoim tempie będziecie zdejmować tyle iluzji, żeby pomogło nam to spełniać swoje cele i marzenia oraz zachować stabilność psychiczną, zadowolenie z życia, jak również będą one wspierać Twoje poczucie sprawczości.

 

PRZYKŁADY PYTAŃ PEŁNYCH CIEKAWOŚCI

 

 • Jak może być jeszcze lepiej?
 • Co jest potrzebne, aby sprawy przybrały lepszy obrót?
 • Jaka część Ciebie potrzebuje dojść do głosu, żeby sprawy potoczyły się w pożądanym kierunku?
 • Jaki jeden krok możesz zrobić już teraz, żeby przybliżyć się do miejsca, w którym chcesz być?
 • Co możesz zrobić już teraz, żeby uniknąć tej trudnej sytuacji w przyszłości?
 • Jak można obrócić tę sytuację na Twoją korzyść?

A jeśli masz ochotę poznać więcej narzędzi POZYTYWNEJ DYSCYPLINY, które sprawią, że Twoje wyzwania wychowawcze, zmniejszą się a także staną się okazja do rozwijania  ważnych kompetencji życiowych u Ciebie i Twojego dziecka, dzięki którym będziecie kreować szczęśliwe i satysfakcjonujące życie, to serdecznie zapraszam Cię na najbliższy KURS RODZICIELSTWA Z POZYTYWNĄ DYSCYPLINĄ.

 

Termin lutowy już został zamknięty!

Zapraszam Cię więc do zarezerwowania swojego miejsca na termin 23-24 marca (weekend), w cenie Early Bird, która jeszcze obowiązuje.

1KURS RODZICIELSTWA Z POZYTYWNĄ DYSCYPLINĄ

A jeśli masz ochotę być na bieżąco z moimi filmikami, artykułami na blogu i wydarzeniami, które organizuję  zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter:

21NEWSLETTER