Czy należy zawsze zostawić pole do dyskusji dla dziecka, czy wymagać pewnych rzeczy, jeżeli są dla jego dobra?
Możemy umawiać się z dziećmi w bardzo wielu sprawach – przydaje się do tego SPOTKANIE RODZINNE – narzędzia Pozytywnej Dyscypliny, które opisuję niżej.
W takich sprawach ja osobiście przyjmuję strategię: 3 x wspólne poszukiwanie rozwiązań +Logiczna KONSEKWENCJA (kolejne narzędzie Pozytywnej Dyscypliny – >grafiki).
Czyli, jeśli pomimo…
- 3 prób ustalenia skutecznej umowy podczas SPOTKANIA RODZINNEGO
- wykorzystania znanych mi skutecznych sposobów egzekwowania umowy z szacunkiem dla mnie i dziecka (Pozytywna Dyscyplina ma do tego wiele narzędzi)
… umowy i tak nie działają, stawiam granicę – narzucając dziecku zasadę (już nie umowę) i informuję jakie będą LOGICZNE KONSEKWENCJE (opisane dalej) jeśli nie będzie się do niej stosować – i egzekwuję to co zapowiedziałam (uprzejmie i jednocześnie stanowczo).
Pewnie zastanawiasz się kiedy stosować umowy, a kiedy zasady?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zależy to od wieku dziecka, jego temperamentu i szerszego kontekstu całej Waszej rodziny.
Podpowiem jednak, że jeśli zadajesz sobie to pytanie, to być może masz tendencję do zbytniego stawiania potrzeb dziecka nad swoimi potrzebami i wymogami sytuacji, co jest równie szkodliwe dla niego, jak i dla Ciebie.
WSKAZÓWKA: posłuchaj swojej INTUICJI: jeśli czujesz, że powinnaś postawić granicę, co zawsze jest przykre dla rodzica i jednocześnie czujesz, że pod powierzchownymi emocjami jest WEWNĘTRZNY SPOKÓJ, bo głęboko w sobie wiesz, że to jest dobre dla Was obojga – idź za tym.
Wspominanie narzędzia Pozytywnej Dyscypliny (z łaciny DISCIPLINE oznacza NAUKA) omawiamy i ćwiczymy na KURSIE POZYTYWNEJ DYSCYPLINY
STRUKTURA SPOTKANIA RODZINNEGO
0. WPROWADZENIE – ZA PIERWSZYM RAZEM
1. RUNDA WDZIĘCZNOŚCI, KOMPLEMENTÓW, DOCENIANIA, SŁOWA UZNANIA (wystarczy jedno słowo) – w myśl zasad: „Napraw relację, aby naprawić sytuację”, „Szukaj rozwiązań, zamiast winnych”, „Okaż szacunek innym, aby oni mieli przestrzeń do szanowania Ciebie”.
SŁOWA DOCENIANIA: doceniam, że…; jestem pod wrażeniem…; bardzo podoba mi się, jak…; cieszę się, że…; dziękuję za/że…
- OMAWIANIE WAŻNYCH SPRAW
ZAGADNIENIA Z ZESZŁEGO TYGODNIA – co działa, a co wymaga modyfikacji lub zupełnie nowych pomysłów.
WYBRANIE TEMATÓW DO OMÓWIENIA Z AGENDY SPOTKANIA RODZINNEGO będzie wywieszony na tablicy i w ciągu tygodnia każdy będzie mógł wpisać sprawy wymagające omówienia. „Czy mamy jakieś zagadnienia na dziś?”.
POSZUKIWANIE ROZWIĄZAŃ I BURZA MÓZGÓW. Rozwiązywanie problemów – wybierzcie tematy, które chcecie omówić na spotkaniu. Te, na które nie wystarczy czasu, zostaną omówione w kolejnym tygodniu.
- Każdy wyraża swoje zdanie, podczas gdy inni słuchają go, nie przerywając.
- Burza mózgów – poddajecie pomysły/rozwiązania. Nawet te najbardziej absurdalne i śmieszne (często pomysły, które są „z kosmosu” są najlepszymi rozwiązaniami, wymagającymi tylko drobnej weryfikacji). NIE KOMENTUJEMY ROZWIĄZAŃ DOPÓKI WSZYSCY NIE DADZĄ SWOICH POMYŁÓW.
- Wybieracie rozwiązanie Win-Win. Próbujcie wówczas dowiedzieć się:
- Co kto myśli i czuje na ten temat?
- Z jakiego konkretnie powodu to rozwiązanie nie pasuje?
- Co mogłoby pomóc, aby wszyscy poczuli się z tym rozwiązaniem szczęśliwi?
Wszystkie pomysły są zapisywane.
OCENA PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ WG 4 KRYTERIÓW:
Adekwatne, rozsądne, pełne szacunku, skuteczne.
WYBÓR ROZWIĄZANIA
Zdecydujcie, co ostatecznie wybieracie do wprowadzenia. Zapiszcie to. Upewnijcie się, że dla wszystkich jest to jasne i wszyscy się zgadzają. Można poprosić, by każdy powtórzył swoimi słowami, jak to zrozumiał.
- MIŁE ZAKOŃCZENIE
„Na zakończenie każdego spotkania rodzinnego, będziemy razem wybierać jakąś rozrywkę (gra planszowa, zabawa, wspólny serial, deser). Co wybieramy na dziś?”
LOGICZNA KONSEKWENCJA i jej 4 „P”
–> jeśli, którekolwiek „P” nie jest zastosowane, LP staje się KARĄ, która jest narzędziem długofalowo nieskutecznym i zniechęcającym dzieci do współpracy.
P nr 1: POWIĄZANE
Musi istnieć logiczny związek między postępowaniem dziecka a jego konsekwencjami.
P nr 2: PRZEDSTAWIONE ZAWCZASU
Dziecko musi zawczasu dowiedzieć się co się zdarzy lub co zrobisz, jeśli zdecyduje się zachować w określony sposób.
P nr 3: PROPORCJONALNE
Konsekwencje nie mogą wiązać się z upokarzaniem, prawieniem kazań itp. oraz muszą być zasadne z punktu widzenia dziecka i dorosłego. Co w praktyce oznaca wycofanie się z gróźb typu: „Masz szlaban do 18 roku życia”, albo „Już nigdy nie dostaniesz deseru.”
P nr 4 – last but not least: PEŁNE Z SZACUNKU
Jeśli takie nie jest LP nosi znamiona kary – patrz wyżej.