Czy należy zawsze zostawić pole do dyskusji dla dziecka, czy wymagać pewnych rzeczy, jeżeli są dla jego dobra?

Możemy umawiać się z dziećmi w bardzo wielu sprawach – przydaje się do tego SPOTKANIE RODZINNE  – narzędzia Pozytywnej Dyscypliny, które opisuję niżej.

W takich sprawach ja osobiście przyjmuję strategię: 3 x wspólne poszukiwanie rozwiązań +Logiczna KONSEKWENCJA (kolejne narzędzie Pozytywnej Dyscypliny – >grafiki).

Czyli, jeśli pomimo…

  • 3 prób ustalenia skutecznej umowy podczas SPOTKANIA RODZINNEGO
  • wykorzystania znanych mi skutecznych sposobów egzekwowania umowy z szacunkiem dla mnie i dziecka (Pozytywna Dyscyplina ma do tego wiele narzędzi)

… umowy i tak nie działają, stawiam granicę – narzucając dziecku zasadę (już nie umowę) i informuję jakie będą LOGICZNE KONSEKWENCJE (opisane dalej)  jeśli nie będzie się do niej stosować – i egzekwuję to co zapowiedziałam (uprzejmie i jednocześnie stanowczo).

Pewnie zastanawiasz się kiedy stosować umowy, a kiedy zasady?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zależy to od wieku dziecka, jego temperamentu i szerszego kontekstu całej Waszej rodziny.

Podpowiem jednak, że jeśli zadajesz sobie to pytanie, to być może masz tendencję do zbytniego stawiania potrzeb dziecka nad swoimi potrzebami i wymogami sytuacji, co jest równie szkodliwe dla niego, jak i dla Ciebie.

WSKAZÓWKA: posłuchaj swojej INTUICJI: jeśli czujesz, że powinnaś postawić granicę, co zawsze jest przykre dla rodzica i jednocześnie czujesz, że pod powierzchownymi emocjami jest WEWNĘTRZNY SPOKÓJ, bo głęboko w sobie wiesz, że to jest dobre dla Was obojga – idź za tym.

Wspominanie narzędzia Pozytywnej Dyscypliny (z łaciny DISCIPLINE oznacza NAUKA) omawiamy i ćwiczymy na KURSIE POZYTYWNEJ DYSCYPLINY 

STRUKTURA SPOTKANIA RODZINNEGO

 

0. WPROWADZENIE – ZA PIERWSZYM RAZEM

1. RUNDA WDZIĘCZNOŚCI, KOMPLEMENTÓW, DOCENIANIA, SŁOWA UZNANIA (wystarczy jedno słowo) – w myśl zasad: „Napraw relację, aby naprawić sytuację”, „Szukaj rozwiązań, zamiast winnych”, „Okaż szacunek innym, aby oni mieli przestrzeń do szanowania Ciebie”.

SŁOWA DOCENIANIA: doceniam, że…; jestem pod wrażeniem…; bardzo podoba mi się, jak…; cieszę się, że…; dziękuję za/że…

 

  1. OMAWIANIE WAŻNYCH SPRAW

ZAGADNIENIA Z ZESZŁEGO TYGODNIA – co działa, a co wymaga modyfikacji lub zupełnie nowych pomysłów.

WYBRANIE TEMATÓW DO OMÓWIENIA Z AGENDY SPOTKANIA RODZINNEGO będzie wywieszony na tablicy i w ciągu tygodnia każdy będzie mógł wpisać sprawy wymagające omówienia. „Czy mamy jakieś zagadnienia na dziś?”.

POSZUKIWANIE ROZWIĄZAŃ I BURZA MÓZGÓW. Rozwiązywanie problemów – wybierzcie tematy, które chcecie omówić na spotkaniu. Te, na które nie wystarczy czasu, zostaną omówione w kolejnym tygodniu.

  1. Każdy wyraża swoje zdanie, podczas gdy inni słuchają go, nie przerywając.
  2. Burza mózgów – poddajecie pomysły/rozwiązania. Nawet te najbardziej absurdalne i śmieszne (często pomysły, które są „z kosmosu” są najlepszymi rozwiązaniami, wymagającymi tylko drobnej weryfikacji). NIE KOMENTUJEMY ROZWIĄZAŃ DOPÓKI WSZYSCY NIE DADZĄ SWOICH POMYŁÓW.
  3. Wybieracie rozwiązanie Win-Win. Próbujcie wówczas dowiedzieć się:
  • Co kto myśli i czuje na ten temat?
  • Z jakiego konkretnie powodu to rozwiązanie nie pasuje?
  • Co mogłoby pomóc, aby wszyscy poczuli się z tym rozwiązaniem szczęśliwi?

Wszystkie pomysły są zapisywane.

OCENA PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ WG 4 KRYTERIÓW:

Adekwatne, rozsądne, pełne szacunku, skuteczne.

WYBÓR ROZWIĄZANIA

Zdecydujcie, co ostatecznie wybieracie do wprowadzenia. Zapiszcie to. Upewnijcie się, że dla wszystkich jest to jasne i wszyscy się zgadzają. Można poprosić, by każdy powtórzył swoimi słowami, jak to zrozumiał.

 

  1. MIŁE ZAKOŃCZENIE

„Na zakończenie każdego spotkania rodzinnego, będziemy razem wybierać jakąś rozrywkę (gra planszowa, zabawa, wspólny serial, deser). Co wybieramy na dziś?”

LOGICZNA KONSEKWENCJA i jej 4 „P”

–> jeśli, którekolwiek „P” nie jest zastosowane, LP staje się KARĄ, która jest narzędziem długofalowo nieskutecznym i zniechęcającym dzieci do współpracy.

P nr 1: POWIĄZANE

Musi istnieć logiczny związek między postępowaniem dziecka a jego konsekwencjami.

P nr 2: PRZEDSTAWIONE ZAWCZASU

Dziecko musi zawczasu dowiedzieć się co się zdarzy lub co zrobisz, jeśli zdecyduje się zachować w określony sposób.

P nr 3: PROPORCJONALNE

Konsekwencje nie mogą wiązać się z upokarzaniem, prawieniem kazań itp. oraz muszą być zasadne z punktu widzenia dziecka i dorosłego. Co w praktyce oznaca wycofanie się z gróźb typu: „Masz szlaban do 18 roku życia”, albo „Już nigdy nie dostaniesz deseru.”

P nr 4 – last but not least: PEŁNE Z SZACUNKU

Jeśli takie nie jest LP nosi znamiona kary – patrz wyżej.