fbpx

JAK UNIKNĄĆ SYNDROMU „TYLKO MAMA”?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak INSTYNKT MACIERZYŃSKI, który sprawia, że jesteś lepszą opiekunką dla swojego dziecka niż jego ojciec. Wielu z nas ma to przekonanie odciśnięte w podświadomości, co sprawia, że mamy mają poczucie winy zostawiając dziecko pod opieką innej osoby (o szkodliwości MITU INSTYNKTU MACIERZYŃSKIEGO piszę więcej kilka postów wcześniej).

Dzieci odbijają się w nas jak w lustrze – jeśli my mamy takie przekonanie i odczuwamy w związku z nim poczucie winy, dziecko widzi je jak migający guzik – po prostu naciska go i sprawdza co się stanie. Czyli woła, że chce do mamy, a jeśli Ty, pod wpływem poczucia winy, natychmiast zaspokajasz jego potrzebę Twojej uwagi, to będzie kontynuować ten sposób działania.

Jeśli to się wciąż powtarza, to dziecko z czasem zaczyna mylić miłość z poświęcaniem mu uwagi. Zaczyna wierzyć, że jest dla Ciebie ważne tylko w wówczas, gdy się nim zajmujesz i darzysz je specjalną uwagą – to podświadome przekonanie dziecka, gdy wchodzi w tzw. BŁĘDNY CEL UWAGI (narzędzie POZYTYWNEJ DYSCYPLINY).

Jak z tego wyjść?

  • Jednym ze sposobów może być przekierowanie uwagi dziecka z samej siebie na jakieś angażujące zadanie np.:
    „Widzę, że chcesz się ubierać z mamą i jednocześnie teraz jeszcze biorę prysznic {KOMUNIKAT UPRZEJMU I JEDNOCZESNIE STANOWCZY – narzędzie POZYTYWNEJ DYSCYPLINY}. Niedługo i pomogę Ci się ubrać, a tymczasem, czy Ty mógłbyś mi pomóc i przygotować swoje ubranka?„ (lub zrobić cokolwiek, co jest adekwatne do wieku i umiejętności dziecka, a nieco odroczy moment kiedy poświęcasz dziecku uwagę, dając mu doświadczenie, że potrafi przez ten czas poradzić sobie samo, a Tobie daje czas na swoje potrzeby).
  • Połóż większy priorytet na dbanie o siebie – jeśli dziecko jest przyzwyczajone, że Twój fokus jest tylko na nim, to uzależnia się od tego – jak od narkotyku! Na początku będzie reagowało emocjonalnie. Warto porozmawiać o tym z maluchem, nawet jeśli jeszcze nie umie mówić – zrozumie Twój emocjonalny przekaz.
  • Jeśli chcesz przyzwyczaić dziecko do tego, że może się nim opiekować również tata/babcia/niania to po prostu zaangażuj inne osoby i wyjdź na ten czas z domu – co z oczu to z serca.
  • Im bardziej zdasz sobie sprawę, że nie krzywdzisz dziecka, tylko dajesz mu możliwość sprawdzenia, że z innymi opiekunami też może być dobrze i że nie jesteś niezastąpiona, tym mniejsze (z czasem) będzie Twoje poczucie winy i jego emocjonalna reakcja. Dziecko nauczy się też radzić ze swoimi emocjami – bo dasz mu do tego okazję.
  • Zastanów się jak bardzo ufasz osobom, z którymi zostawiasz dziecko i porozmawiaj z nimi o tym, czego się obawiasz. Wspólnie poszukajcie rozwiązań, które są dobre dla obu stron.
  • Zastanów się w jakim stopniu budujesz swoje poczucie własnej wartości jako mama na tym, że chcesz być niezastąpiona. Wyobraź sobie, że zostawiasz dziecko z inna osobą i jest świetnie.

Jak się z tym czujesz?

Matka jest tylko jedna. I to się nie zmieni, jeśli inne osoby będą Cię wspierać w opiece nad dzieckiem 🙂