
Ostatnio podczas rozmów z dziewczynami z zajęć mamafit dowiedziałam się, że chyba po czasie pandemii, gdzie większość klubów fitness, czy jogi była zamknięta, nastąpiło jakieś uwstecznienie świadomości – zarówno wśród lekarzy, jak również społeczeństwa – na temat bezpieczeństwa ćwiczeń w okresie ciąży.
Wracają zabobony o tym, że nie można kucnąć (bo macica Ci wypadnie), ani podnieść rąk do góry (bo rozpocznie się akcja porodowa). A w ogóle to w ciąży ćwiczą tylko egoistyczne i kobiety, które boją się, że za bardzo przytyją lekkomyślnie narażając przebieg ciąży.
Pomyślałam, że czas przypomnieć o pewnych fakach opartych na rzetelnej naukowej wiedzy i obalenie mitów o ryzyku ciążowych treningów.
Dawno już lekarze i naukowcy, udowodnili, ze odpowiedni trening jest jak najbardziej bezpieczny a co wiecej korzystny zarówno dla mamy, dziecka, jak i przebiegu ciąży.
Moją wiedzę opieram na wielu szkoleniach (m.in Medical Pregnancy Treining) prowadzonych przez lekarzy, położne, fizjoterapeutów i innych specjalistów oraz na moim 13-letnim doświadczeniu jako instruktorka ćwiczeń dla kobiet w okresie prenatalnym.
Ok!
A zatem przejdźmy od mitów do faktów!
Badania pokazują, że:
U CIĘŻARNYCH ĆWICZĄCYCH MAM OBSERWUJE SIĘ…
…lepszą wydolność organizmu
Każda aktywność fizyczna – w ciąży i nie w ciąży wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego i oddechowego, co przekłada się na lepszą kondycję i wydolność organizmu. Lepsza kondycja pomaga ciężarnej mamie nosić rosnący brzuszek oraz urodzić malucha. Wysiłek podczas porodu jest porównywany do przebiegnięcia maratonu!
…rzadsze występowanie otyłości
Badania pokazały, że mamy ćwiczące regularnie min. 3 razy w tygodniu tyją w ciąży mniej o 3,5 kg niż mamy, które nie ćwiczyły. Oczywiście wciąż mieszczą się w normie sprzyjającej prawidłowemu rozwoju płodu.
…rzadsze występowanie rozstępów
Jak już wspomniałam, aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, dzięki czemu poprawia się elastyczność skóry i zmniejsza się ryzyko wystąpienia rozstępów.
…złagodzenie dolegliwości typowych dla okresu ciąży, takich jak puchnięcie nóg, żylaki, zaparcia, bóle głowy, zaburzenia snu.
…złagodzenie dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
Rosnący brzuch powoduje zwiększenie lordozy w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Mięśnie brzucha rozluźniają się, a w dolnej części pleców powstają przykurcze powodujące dolegliwości bólowe. Odpowiednie ćwiczenia rozluźniają te napięcia i łagodzą dyskomfort.
…szybszy powrót do formy psychicznej i fizycznej w połogu
Początek macierzyństwa niesie ze sobą wiele wątpliwości i niepokoju związanego wejściem w zupełnie nowe życie. Mamy, które ćwiczyły w ciąży i kontynuują treningi po porodzie, szybciej wracają do formy niż mamy niećwiczące, co ma pozytywny wpływ na ich samoocenę i samopoczucie, a to przekłada sięna dobro dziecka. Regularna aktywności fizyczna daje poczucie dobrej kondycji i niweluje dolegliwości bólowe pleców, częste przy opiece nad małym dzieckiem.
Poza tym nawet laicy wiedzą, że aktywności fizycznej towarzyszy wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które pozytywnie wpływają na podejście do życia:)
…wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu
Rzadsze występowanie porodów przedwczesnych, przenoszenia ciąży i nieprawidłowego ułożenia płodu.
…zwiększony przepływ krwi przez łożysko i macicę – w połowie ciąży łożysko rośnie o 30% szybciej, zawiera ok. 15% więcej naczyń krwionośnych i ma o 15% większą powierzchnię pod koniec ciąży!
…skrócenie poszczególnych faz porodu, akcja porodowa jest u nich średnio o 1/3 krótsza, szybciej następuje rozwarcie szyjki macicy.
…zmniejsza się odczuwanie bolesności skurczów partych.
…rzadsze wywoływanie porodu, rzadsze porody kleszczowe i cesarskie cięcia.
…szybsze występowanie laktacji i dłuższe jej utrzymanie, co tłumaczy się lepszym ukrwieniem gruczołów piersiowych, niż u mam niećwiczących w ciąży.
NOWORODKI MAM AKTYWNYCH FIZYCZNIE PODCZAS CIĄŻY…
…częściej osiągają wysoką punktację w skali Apgar
…rzadziej chorują w okresie okołoporodowym
…mają lepiej rozwinięty układ nerwowy, wzrok i koordynację ruchową
…są szczuplejsze
Podsumowując – bezpieczna aktywność w ciąży to nie tylko nie egoizm, ale i zdrowy rozsądek, dzięki któremu mama nie tylko dba o siebie (i tym samym o dziecko), ale również zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży, porodu i rozwój płodu.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie mogłabyś bezpiecznie poćwiczyć w ciąży zaprszam Cię na moje zajęcia:
- MAMAFIT: w poniedziałki i piatki o g. 10 w dobrzemitu.pl (ul. Bracka 18 – Śródmieście)
- PILATES Z KOBIECĄ DUSZĄ w Pięknym Miejscu (ul. Hawajska 17), w czwartki o g. 11
- PILATES Z KOBIECĄ DUSZĄ w Babińcu (ul. Marii Grzegorzewskiej 2),w środy g.19:30
Napisz do mnie, aby dowiedzieć się więcej!