Czytałaś już artykuł o 4 błędnych celach zachowania?

Pisałam o tym, że aby wpłynąć na trudne czy niewłaściwe zachowanie dziecka, nie ma sensu skupiać się na samym zachowaniu. Wtedy nic nie zmienimy, a przynajmniej nie długofalowo. Sensowne jest skupienie się na przyczynie, czyli zrozumieniu przekonania, które je determinuje, oraz ukrytej potrzebie dziecka.

❗️Cała sztuka polega na tym, żeby zaspokoić potrzebę i jednocześnie nie wzmacniać niewłaściwego zachowania.❗️

 

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O 4 BŁĘDNYCH CELACH ZACHOWANIA I ZROZUM JAKI UKRYTY PRZEKAZ KRYJE SIĘ ZA ZACHOWANIEM DZIECKA. 

 

W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów, jak wykorzystać narzędzia Pozytywnej Dyscypliny aby pomóc swojemu dziecku zachowywać się lepiej, kiedy prezentuje ❌BŁĘDNY CEL UWAGI❌

 

PRZYKŁAD: GDY DZIECKO PRZESZKADZA CI PODCZAS KAŻDEJ ROZMOWY TELEFONICZNEJ☎️📞

Kiedy moja córka miała około 4 lat, nieustająco trafiał mnie przez nią szlag. 🤬😡

Moje dzieciątko za każdym razem, kiedy dzwonił do mnie telefon, właśnie w tym momencie miało jakąś niecierpiącą zwłoki sprawę. Z drugiej strony – ona naprawdę wyglądała jakby czuła się taka odrzucona, to zawsze łamie mi serce. 💔 Zatem czułam jednoczesną irytację i poczucie winy – jak już wiesz z artykułu o 4 błędnych celach, te emocje u rodzica wskazują na błędny cel uwagi.

Często w takich sytuacjach rozłączałam się, tłumacząc jej, że nie będę przerywać rozmowy tylko dlatego, że ona nie może zaczekać 5 minut, aby powiedzieć mi w to co ma do powiedzenia.

W którymś momencie zdałam sobie sprawę, ze mówię co innego, a robię zupełnie co innego, bo przecież przerywam właśnie rozmowę (Eureka!).🤯

Powiedziałam sobie „Dość tego!”. I od tej pory, kiedy mi przerywała, zaczynałam syczeć na nią, prosząc żeby nie przerywała, uciekałam do innego pomieszczenia, co doprowadzało ją do histerii,. W ostateczności i tak musiałam się rozłączyć.🤷‍♀️🤦‍♀️

Kiedy poznałam Pozytywną Dyscyplinę porozmawiałam z nią korzystając z narzędzia ▶️UPRZEJMY I STANOWCZY JEDNOCZEŚNIE oraz 🔛▶️PYTAŃ PEŁNYCH CIEKAWOŚCI:

MAMA: „Kochanie, widzę, że jak dzwoni telefon, to Ty właśnie wtedy chcesz mi bardzo coś powiedzieć. Jesteś smutna, gdy nie chcę słuchać, i jednocześnie ja nie mogę i nie chcę przerwać tych rozmów. Co sprawia, że musisz mi o tym powiedzieć natychmiast i nie możesz zaczekać?”

ALA: „Bo się boję, ze zapomnę.”

M: „A co by Ci mogło pomóc, żeby pamiętać?”

A: (po chwili namysłu): „Jakbym to narysowała.”

M: „Hmmm, to się wydaje sensowne. Czy przetestujemy ten sposób  przez najbliższy tydzień?”

A: „Tak!”

M: „Czy jest coś jeszcze?”

A: „Bo ja nie lubię tej Pani.”

M: „Jest Ci smutno, że rozmawiam z nią, a nie z Tobą?”

A: „Tak.”

M: „A czy pomogłoby Ci, gdybym za każdym razem, gdy rozmawiam z kimś przez telefon, dała Ci tajny znak (narzędzie Pozytywnej Dyscypliny ▶️JĘZYK GESTÓW), który przypomni Ci, że Cię kocham?”

A: „Tak!”

Ala przytuliła się, a potem ustaliłyśmy nasz sekretny znak (może to być cokolwiek – latający całus, mrugnięcie okiem, przytulenie).

Przez następny tydzień miałyśmy testować to rozwiązanie.

Kiedy pierwszy raz od rozmowy zadzwonił telefon, Ala narysowała, co chciałaby mi powiedzieć, a ja dałam jej znak, przypominający jej, że ją kocham (💞tajne znaki najadają relacji wyjątkowość, uwielbiam je!💞).

Po tym jednym razie, to wszystko przestało być potrzebne. Sama ta rozmowa i pokazanie córce, że jej uczucia i potrzeby są dla mnie ważne, tak naprawdę wystarczyły, by rozwiązać problem.

Z moim synem rozwiązywałam temat rozmów telefonicznych inaczej. 

Prosiłam, żeby czasie, gdy będę rozmawiać, przygotował zabawki na nasz ▶️SPECJALNY CZAS (kolejne narzędzie Pozytywnej Dyscypliny) lub żeby mi pomógł. W czasie mojej rozmowy telefonicznej wyciera stół przed posiłkiem lub proszę go o coś innego, co jest angażujące i dające mu poczucie, że jest dla mnie ważny i potrzebny.

 

❓A JAK JEST Z TWOIM DZIECKIEM?❓

Czy Twoje dziecko też często domaga się uwagi?

Jakie są Twoje sposoby?

Jestem bardzo ich ciekawa i byłoby super, gdybyś zechciała się nimi podzielić z innymi rodzicami.🙌👌

Inspiracji nigdy za wiele 😊