JAK UNIKNĄĆ SYNDROMU „TYLKO MAMA”?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak INSTYNKT MACIERZYŃSKI, który sprawia, że jesteś lepszą opiekunką dla swojego dziecka niż jego ojciec. Wielu z nas ma to przekonanie odciśnięte w podświadomości, co sprawia, że mamy mają poczucie winy zostawiając dziecko pod opieką innej osoby (o szkodliwości MITU INSTYNKTU MACIERZYŃSKIEGO piszę więcej kilka postów wcześniej).

Dzieci odbijają się w nas jak w lustrze – jeśli my mamy takie przekonanie i odczuwamy w związku z nim poczucie winy, dziecko widzi je jak migający guzik – po prostu naciska go i sprawdza co się stanie. Czyli woła, że chce do mamy, a jeśli Ty, pod wpływem poczucia winy, natychmiast zaspokajasz jego potrzebę Twojej uwagi, to będzie kontynuować ten sposób działania.

Jeśli to się wciąż powtarza, to dziecko z czasem zaczyna mylić miłość z poświęcaniem mu uwagi. Zaczyna wierzyć, że jest dla Ciebie ważne tylko w wówczas, gdy się nim zajmujesz i darzysz je specjalną uwagą – to podświadome przekonanie dziecka, gdy wchodzi w tzw. BŁĘDNY CEL UWAGI (narzędzie POZYTYWNEJ DYSCYPLINY).

Jak z tego wyjść?

  • Jednym ze sposobów może być przekierowanie uwagi dziecka z samej siebie na jakieś angażujące zadanie np.:
    „Widzę, że chcesz się ubierać z mamą i jednocześnie teraz jeszcze biorę prysznic {KOMUNIKAT UPRZEJMU I JEDNOCZESNIE STANOWCZY – narzędzie POZYTYWNEJ DYSCYPLINY}. Niedługo i pomogę Ci się ubrać, a tymczasem, czy Ty mógłbyś mi pomóc i przygotować swoje ubranka?„ (lub zrobić cokolwiek, co jest adekwatne do wieku i umiejętności dziecka, a nieco odroczy moment kiedy poświęcasz dziecku uwagę, dając mu doświadczenie, że potrafi przez ten czas poradzić sobie samo, a Tobie daje czas na swoje potrzeby).
  • Połóż większy priorytet na dbanie o siebie – jeśli dziecko jest przyzwyczajone, że Twój fokus jest tylko na nim, to uzależnia się od tego – jak od narkotyku! Na początku będzie reagowało emocjonalnie. Warto porozmawiać o tym z maluchem, nawet jeśli jeszcze nie umie mówić – zrozumie Twój emocjonalny przekaz.
  • Jeśli chcesz przyzwyczaić dziecko do tego, że może się nim opiekować również tata/babcia/niania to po prostu zaangażuj inne osoby i wyjdź na ten czas z domu – co z oczu to z serca.
  • Im bardziej zdasz sobie sprawę, że nie krzywdzisz dziecka, tylko dajesz mu możliwość sprawdzenia, że z innymi opiekunami też może być dobrze i że nie jesteś niezastąpiona, tym mniejsze (z czasem) będzie Twoje poczucie winy i jego emocjonalna reakcja. Dziecko nauczy się też radzić ze swoimi emocjami – bo dasz mu do tego okazję.
  • Zastanów się jak bardzo ufasz osobom, z którymi zostawiasz dziecko i porozmawiaj z nimi o tym, czego się obawiasz. Wspólnie poszukajcie rozwiązań, które są dobre dla obu stron.
  • Zastanów się w jakim stopniu budujesz swoje poczucie własnej wartości jako mama na tym, że chcesz być niezastąpiona. Wyobraź sobie, że zostawiasz dziecko z inna osobą i jest świetnie.

Jak się z tym czujesz?

Matka jest tylko jedna. I to się nie zmieni, jeśli inne osoby będą Cię wspierać w opiece nad dzieckiem 🙂