Żyjemy w czasach, kiedy świadome rodzicielstwo jest coraz bardziej powszechnym podejściem. Coraz więcej rodziców czyta książki, poradniki, śledzi media społecznościowe w poszukiwaniu treści, które pomogą im wychować dziecko na szczęśliwego i zaradnego dorosłego.

W tych książkach czy na warsztatach dowiadujemy się o tym, że dziecko ma potrzeby, które są ważne, bo to one „z ukrycia” zawiadują zachowaniem naszych dzieci. Mowa jest o tym, że zabezpieczenie potrzeb dziecka, pozwalanie mu na rozwijanie swojej autonomii i poczucia sprawczości ma ogromny wpływ na jego poczucie własnej wartości w dorosłym życiu. Autorzy radzą także, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa poprzez wprowadzanie  zasad obowiązujących w domu rodzinnym. 👨‍👩‍👧‍👦💛

Jednak, mimo że niejednokrotnie wychodzimy z tych spotkań pełni entuzjazmu, to nasz zapał niemal równie często okazuje się słomiany. 

Jednym z powodów, o którym często wspominam, jest brak narzędzi innych niż komunikaty. To, co było dla mnie niezwykle pomocne podczas wprowadzania Pozytywnej Dyscypliny do mojego domu, to Karty PD, na których zebrane są wszystkie 52 narzędzia. Wśród nich – nie tylko komunikaty, ale też inne narzędzia jak np. Spotkania Rodzinne, Specjalny Czas, Grafiki Rytuałów, a wszystko jest ujęte w zwięzły i łatwy do zapamiętania sposób.📝📌👌

 

Dziś chciałam Wam zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. 

To, co wydaje mi się niezwykle trafione, to ćwiczenie, które wykonujemy na kursie Pozytywnej Dyscypliny na pierwszym spotkaniu. Zakłada się w nim, że wychowanie dziecka to długoterminowy projekt. Kiedy koordynujesz i realizujesz projekt, musi wiedzieć, jaki ma być jego rezultat (jaki cel chcesz osiągnąć). Jeśli tego nie wiesz, Twoje działania nie będą ukierunkowane na konkretny cel, to ich wynikiem będzie coś zupełnie przypadkowego.

🔜Aby osiągnąć zamierzony rezultat, musisz mieć również odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci dotrzeć do celu. Jak już wspomniałam, w Pozytywnej Dyscyplinie masz do wyboru 52 narzędzia.

Przecież jeżeli wybierasz się w drogę, która jest wyboista i kręta (a taka jest droga każdego rodzica), wówczas dobierasz sobie auto, które ma właściwy ABS i inne parametry. Na takich drogach często znajdują się przeszkody. Musisz więc mieć w bagażniku skrzynkę z narzędziami oraz namiary na pomoc drogową w razie wypadku.🚗🚧

 

Proponuję Ci wykonanie ćwiczenia 👇

Przygotuj 3 listy:

1️⃣Lista nr 1 to cel Twojej trasy:  KOMPETENCJE ŻYCIOWE, W JAKIE CHCIAŁBYŚ WYPOSAŻYĆ SWOJE DZIECKO – JAKIM DOROSŁYM CHCIAŁABYŚ ABY BYŁO?

Na mojej liście znalazły się m.in. zaradność, empatia, samodyscyplina. 

2️⃣Lista nr 2 to kręta i wyboista droga („trasa przygodowa”😉): 

WYZWANIA WYCHOWAWCZE, KTÓRE NAPOTYKAMY W RODZICIELSTWIE

Np. jęczenie, wybuchy histerii w miejscach publicznych, ciągłe przypominanie o obowiązkach…

3️⃣Lista nr 3 to Twoje auto i narzędzia, które masz na wyposażeniu: 

METODY, KTÓRYCH UŻYWASZ – TWOJA REAKCA NA NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE DZIECKA

– zarówno te, które są skuteczne i z których jesteś zadowolona – często rodzice piszą, że jest to np. rozmowa

– jak i te, z których nie jesteś dumna, ale jakoś tak wychodzi… np. krzyk, gderanie, groźby.

 

✅Wypisz swoje trzy listy teraz. Napisz, ile się tylko da.

 

✅Po wypisaniu swoich list zadaj sobie 3 pytania i zapisz odpowiedzi::

„Co uświadomiłaś sobie podczas wykonywania tego ćwiczenia?”

“Które z metod przybliżają Cię do osiągnięcia rezultatów zawartych w liście nr 1?”

“Które z metod generują więcej wyzwań z listy nr 2?”

Byłoby świetnie, gdybyś podzieliła się odpowiedziami w komentarzu.🌸

Dzięki temu inspirujesz innych rodziców. 

A poza tym, dzieląc się, wzmacniasz w sobie pozytywne zmiany! 

Tak to działa 🙂